Strona główna » Aktualności » Pierre-Auguste Renoir

Pierre-Auguste Renoir

Data dodania: 11-08-2009
Chcielibyśmy przybliżyć Państwu sylwetkę wielkiego francuskiego malarza, impresjonisty, którego obrazy cieszą się wielką popularnością po dziś dzień.


Aby obejrzeć reprodukcje obrazów tego artysty kliknij: [Pierre-Auguste Renoir].

Auguste Renoir  Auguste Renoir (a dokładnie Pierre- Auguste Renoir) to wybitny malarz, który urodził się 25 lutego 1841 roku we Francji. Ten pochodzący z robotniczej rodziny chłopiec już jako nastolatek zaczął przejawiać zdolności zdobnicze i manualne, kiedy to pracował w fabryce porcelany. To właśnie tam nauczył się manipulować kolorem i wspaniale ozdabiać porcelanę (co nie pozostało bez wpływu na jego późniejszą twórczość). Również malowanie chińskich wachlarzy- zajęcie, które wykonywał w późniejszym okresie- również przyczyniło się do jego późniejszego sukcesu.

  Pierre- Auguste Renoir rozpoczął w 1862 roku studia w Paryżu, a już dwa lata później przedstawił swój pierwszy obraz, który nazwał „Esmeralda”. Jednak w jego mniemaniu debiut ten był niedoskonały- w przypływie złości i samokrytycyzmu zniszczył więc swój obraz.

 Przez jakiś czas, w okresie, gdy trwała wojna francusko- pruska, Pierre- Auguste Renoir był w wojsku. Po zakończeniu walk na nowo powrócił do malarstwa i zaczął tworzyć w nurcie określanym jako impresjonizm. Tworzenie w tym nurcie pociągało go przez kilka kolejnych lat, w trakcie których wystawiał swoje prace. Jednak po pewnym czasie, oraz po odbyciu kilku podróży  do Algierii i Madrytu, w trakcie których zetknął się z twórczością chociażby Rafaela oraz Ingresa- oddalił się trochę od impresjonizmu. Zaczął interesować się głównie rysunkiem, ostrymi konturami oraz na zmianę to chłodniejszymi, to żywszymi barwami.

 Pierre- Auguste Renoir w 1892 roku zaczyna chorować. Doskwiera mu reumatoidalne zapalenie stawów. Z każdym rokiem reumatyzm zaczyna coraz bardziej mu dokuczać i uniemożliwiać normalne malowanie. Po pewnym czasie może poruszać się jedynie na wózku inwalidzkim. Mimo to nie przestaje malować. Chociaż jego dłonie stały się zdeformowane chorobą, a w jego prawym ramieniu doszło do zrostu kości stawowych- nadal nie przestaje malować. Zmienia jedynie technikę malowania. Nie mógł malować dłonią- maluje przy pomocy pędzla, które przymocowano mu do ramienia. Nie poprzestał jednak na samym malarstwie. Mimo swojej choroby rzeźbił (tworzył) w glinie. Kiedy nie mógł robić tego samodzielnie- prosił o pomoc swojego asystenta, który postępował ściśle według wydawanych przez artystę wskazówek, nanosząc na gliniane dzieła wszystkie najważniejsze zmiany i modyfikacje. Kiedy już nie mógł malować i rzeźbić- uczył innych, młodych malarzy, jak powinno się to robić i kogo warto naśladować. 

  Pierre- Auguste Renoir zmarł 3 grudnia 1919 roku. Żywota dokonał w Cagnes, gdzie zachorował na zapalenie płuc. Jego zwłoki znajdują się na cmentarzu w Essoyes. To miejscowość, z której pochodziła jego żona, która urodziła mu trzech synów.

 Pierre- Auguste Renoir w swoim malarstwie przedstawiał głównie kobiety, dzieci oraz różnorodne kwiaty. Nie interesowało go malowanie pejzaży. W swoich obrazach próbował chwycić przemijającą chwilę oraz jej niepowtarzalne piękno, a przy tym- przekazać widzowi bezpośrednie wrażenie, jakie ona na nim wywarła. Jego obrazy były proste, czasami wręcz określano je jako banalne (szczególnie niektóre portrety). Były jednak przez to tym bardziej piękne, bo prawdziwe. Artysta nie starał się zawszeć w nich żadnych wielkich doznań czy głębokich przeżyć. Ten styl był raczej niespotykany wśród innych impresjonistów. 

 Do najbardziej znanych dzieł artysty, jakim był Pierre- Auguste Renoir, należą: „Liza z parasolką”, „Maki”, „Huśtawka”, „Kobieta w kąpieli”, „ Śniadanie wioślarzy”, „Macierzyństwo”, „ Wielkie kąpiące się”, „ Sąd Parysa”, „Parasolki” oraz wiele innych, naprawdę pięknych obrazów. Ten człowiek był naprawdę znakomitym twórcą. 

Aby obejrzeć reprodukcje obrazów tego artysty kliknij: [Pierre-Auguste Renoir].


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu