1 » 2 » Tamara Łempicka - życiorys i dzieła3

Tamara Łempicka - życiorys i dzieła

Data dodania: 14-04-2008 Dzisiaj przybliżamy Państwu postać jakże ciekawej artystki: Tamary Łempickiej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jej biografią oraz obejrzeniem jej obrazów w Galerii Perspektywa.

Tamara Łempicka   Tamara Łempicka - Urodziła się w 1895 roku w Moskwie. Jej matką byłą Polka, a ojcem Żyd rosyjskiego pochodzenia. Jednak w jej życiu większą rolę odegrały wpływy polskie poprzez wychowanie jej przez rodzinę matki. Uczyła się w Lozannie, dzięki czemu mogła obcować z dziełami renesansowymi chociażby w Rzymie czy Florencji. 

   W 1916 roku wychodzi za mąż za Tadeusza Łempickiego, którego zatrzymują bolszewicy podczas rewolucji październikowej. Tamara z mężem ucieka do Paryża. Tam zaczyna malować. Po raz pierwszy jej prace zostały wystawione w 1922 roku. Malarstwo Tamary nie przeszło bez echa. Komentarze pojawiały się w prasie. Wkrótce znana była ze swoich portretów. 

   Tamara Łempicka była biseksualna, co odegrało dużą rolę w jej twórczości. Widać to w portretach i aktach, które są bardzo estetyczne, mają nasycone barwy i przypominają kubiczne formy. "Tamara w zielonym Bugatti" to autoportret artystki, który powstał właśnie w tym okresie i zostaje uznany za wzorcowy obraz epoki art deco. Jej życie osobiste przeżywa kryzys. Rozwodzi się z mężem, który przenosi się do Warszawy. Poza tym wkracza w lata 30-te, kiedy to w Europie do władzy dochodzą nacjonaliści. Odbiło się to na jej twórczości. Obrazy stały się bardziej naturalistyczne. Tamara ponownie wychodzi za maż i przenosi się do Ameryki. 

   Mieszka w Kalifornii i Nowym Jorku. Prasa nie zwraca na jej twórczość dużej uwagi, skupia się na jej życiu prywatnym. Malarka eksperymentuje, bawi się abstrakcją geometryczną, jednak tylko przez pewien czas. Narzędziem, które zaczyna wykorzystywać jest szpachla. Odchodzi od wypracowanego warsztatu i zaczyna tworzyć monochromatyczne obrazy w odcieniach beżu i brązu. Kontury są rozmyte, a podjęte tematy zwyczajne, pospolite na przykład Praczka czy Gołąb. 

   Po śmierci drugiego męża przenosi się do Houston, gdzie jej dzieła są źle przyjęte, a malarka postanawia zaprzestać ich upublicznienia. W 1978 roku przenosi się do  Cuevernaca w Meksyku, gdzie umiera we śnie 2 lata później.

Zdjęcie przedstawia popiersie Tamary Łempickiej w Alei Sław na skwerze Harcerskim w Kielcach.

Aby obejrzeć wszystkie reprodukcje dzieł artystki należy kliknąć tutaj: [Tamara Łempicka - reprodukcje]


Przejdź do strony głównej