1 » 2 » Claude Monet3

Claude Monet

Data dodania: 28-10-2009 Dzisiaj mamy zaszczyt przybliżyć Państwu sylwetkę wielkiego impresjonisty Francuskiego oraz pochwalić się kilkoma reprodukcjami jego dzieł namalowanymi przez nas.

Aby obejrzeć namalowane reprodukcje obrazów tego artysty, kliknij tutaj: [Claude Monet].

Claude MonetOscar Claude Monet to malarz, który urodził się 14 listopada 1840 roku w Paryżu. Był jednym z najlepszych twórców francuskich. To także jeden z wybitnych przedstawicieli impresjonizmu.

Claude Monet pochodził z Paryża, jednak już w wieku pięciu lat jego rodzina przeprowadziła się do Hawru. Ojciec przyszłego malarza pragnął, by jego syn zajął się rodzinnym interesem. Młody Claude Monet miał już wówczas inne marzenia- zamiast zająć się prowadzeniem sklepu, wolał zostać malarzem. Już od początku swojej twórczości odnosił sukcesy, głównie wykonując karykatury. To było pierwsze źródło dochodów młodego artysty.

 W Hawrze, gdzie aktualnie mieszkał, w roku 1858 spotkał się z Eugène Boudinem. Stał się on jego pierwszym nauczycielem. Zachęcał go głównie do uprawiania malarstwa plenerowego. Niedługo później młody malarz udał się do Paryża, aby pobierać nauki w Académie Suisse. Tam też poznał Pissarra.

Kolejne lata to okres, kiedy młody malarza został wcielony do wojska- znalazł się wówczas w Maroku. To właśnie tamtejsze pejzaże przygotowały go do styli, w którym tworzył, a więc do impresjonizmu. Po powrocie z wojska, w trakcie studiów, młody twórca poznaje Alfreda Sisleya, Auguste'a Renoira oraz Frédérica Bazille'a. Wyjeżdża z nimi do Barbizon. Tam nawiązuje się z Renoirem przyjaźń na całe życie. Wspólnie tworzą nowy kierunek w malarstwie, który nazywają impresjonizmem.

Monet utrzymywał wiele kontaktów z kontakty z licznymi malarzami. Wraz z nimi bardzo często malował i wyjeżdżał na plenery. Wówczas bowiem malowanie w naturalnym oświetleniu w plenerze, było naprawdę nowatorskie. To ono właśnie głównie charakteryzowało impresjonistów 8 sierpnia.

 Monet nie był człowiekiem wolnym od problemów egzystencjalnych. Wręcz przeciwnie. W pewnym okresie przeżywał nawet poważne załamanie psychiczne, którego przyczyną były problemy natury materialnej. Próbował wówczas nawet popełnić samobójstwo- co mu się oczywiście nie udało.  Sytuacja odmieniła się trochę, kiedy to w 1870 roku poślubił Camille Doncieux. Młodzi małżonkowie wyjechali razem do Londynu (wybuch wojny francusko-pruskiej). To właśnie w tamtych rejonach ten wybitny malarz zainteresował się malarstwem Williama Turnera i Johna Constable'a. Tam też (dokładnie mówiąc w Londynie) nasz artysta miał swoją pierwszą indywidualną wystawę.

To jednak nie koniec wojaży Moneta po świecie. Po krótkim czasie przeniósł się do Holandii, zaraz potem zamieszkał w Argenteuil. W tym czasie znacznie poprawił się poziom życia Moneta. Stało się tak dzięki pomocy marszanda, który zdecydował się na zakup aż dwudziestu dziewięciu płócien tego artysty. Wówczas młody artysta powrócił do równowagi wewnętrznej. Wreszcie mógł się skupić wyłącznie na kształtowaniu swojego indywidualnego stylu. 

Kolejne lata to lepsze i gorsze okresy w życiu artysty. Przez jakiś czas oceniano dość negatywnie tworzone przez niego dzieła. Do tego doszedł fakt śmierci żony artysty (1897 rok), na której leczenie Monet wydał praktycznie wszystkie swoje pieniądze. Ponownie popadł wówczas w depresję. Pragnął odizolować się od ludzi. Trwało to do momentu, aż artysta poślubił wdowę po kolekcjonerze, który kupił bardzo dużą ilość jego obrazów. Wówczas w jego życiu rozpoczął się wspaniały okres. Zaczął tworzyć serie obrazów, które przedstawiały ten sam motyw, ale o zupełnie różnych porach dnia oraz roku.

Autor miał dość znaczne problemy ze zdrowiem. Do tego dochodziły problemy ze wzrokiem, które sprawiały, iż artyście coraz trudniej było tworzyć. Mimo tego powstawały coraz to nowe dzieła. Monet zmarł 5 grudnia 1926 roku. Dorobił się wielkiego uznania zarówno ze strony publiczności zachwyconej jego twórczością, jak też ze strony krytyków.

Aby obejrzeć namalowane reprodukcje obrazów tego artysty, kliknij tutaj: [Claude Monet].
Przejdź do strony głównej