1 » 2 » Edgar Degas3

Edgar Degas

Data dodania: 31-05-2013 Od dzisiaj na naszej stronie widnieje życiorys Edgara Degasa, do którego lektury serdecznie Państwa zapraszamy.

Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę klikąć tutaj: Edgar Degas.

Edgar Degas to wspaniały malarz, który żył w latach 1834-1917. To francuski artysta, który tworzył nie tylko dzieła malarskie, ale także rzeźby, grafiki oraz rysunki. Edgar Degas zaliczany jest w poczet impresjonistów. Jednak on sam nie do końca zgadzał się z tym zaszufladkowaniem. Właściwie to odrzucił to pojęcie i zdecydowanie chciał nazywać się realistą.

Edgar Degas był wspaniałym rysownikiem. W szczególności inspirował go taniec. Zresztą znakomita część jego prac przedstawia właśnie tancerzy. Dzieła te są wręcz mistrzowskie w opisie ruchu. Poza tym Degas lubował się w tematach związanych z wyścigami. Spod jego ręki wychodziły również kobiece akty. Dużym zainteresowaniem cieszą się jego portrety, a to dlatego, że widać na nich psychologiczną złożoność postaci oraz swoiste przedstawienie izolacji ludzi.

Edgar Degas na początku swojej kariery pragnął zostać malarzem historii. W tym kierunku się również kształcił. Jednak w wieku trzydziestu lat zmienił swoje zainteresowania. Przeniósł tradycyjne metody stosowane przez malarzy historycznych na współczesną tematykę. Dzięki temu został klasycznym malarzem współczesnego życia.

Egdar Degas urodził się w Paryżu. Pochodził z rodziny średnio zamożnego bankiera. Matka zmarła dość wcześnie - Degas miał wówczas dopiero trzynaście lat. Podejmował nauki w Liceum Louis-le-Grand. Edukację zakończył w 1853 roku. Swoją karierę malarską rozpoczął bardzo wcześnie. Mając osiemnaście lat przekształcił swój pokój na pracownię artysty. Już w 1853 roku został kopistą w Luwrze. Tej drogi nie za bardzo pochwalał ojciec. Jego marzeniem było to, aby syn poszedł do szkoły prawniczej. Tak się też stało i Degas wylądował na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Paryżu w listopadzie 1853 roku. Nauka nie szła mu jednak zbyt dobrze.

W lipcu 1856 roku Degas postanowił się udać do Włoch. Spędził tam trzy lata. Podczas wizyty u rodziny ciotki w Neapolu powstały pierwsze poważne szkice. W następnych latach zajmował się rysowaniem i malowaniem kopii obrazów najwybitniejszych artystów renesansu, takich jak chociażby Michał Anioł.

W 1872 roku Degas osiadł na jakiś czas w Nowym Orleanie, w domu wujka. To właśnie tam powstało wiele prac, które przede wszystkim przedstawiały członków rodziny. To także tam jedno z jego dzieł, mianowicie „Biuro bawełny w Nowym Orleanie”, stało się tam na tyle znane, że zostało zakupione przez muzeum jeszcze w trakcie życia malarza – w zasadzie była to jedyna w ten sposób zakupiona praca. Rok później Degas wrócił do Paryża. W 1874 roku umiera mu ojciec i wychodzą na jaw olbrzymie długi zaciągnięte przez brata Degasa. W celu ratowania dobrego imienia Degas został zmuszony do tego, aby sprzedać swój dom. Musiał również sprzedaż całą kolekcję sztuki, jaką odziedziczył. Jednak miało to swoje dobre strony. Po raz pierwszy w życiu stał się zależny od dochodów ze sprzedaży prac. Wpłynęło to na niego motywująco – stworzył wówczas wiele wspaniałych dzieł, które zachwycają odbiorców na całym świecie aż po dzień dzisiejszy.


Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę klikąć tutaj: Edgar Degas.

Przejdź do strony głównej