1 » 2 » Eduard Cortes3

Eduard Cortes

Data dodania: 04-06-2010 Kolejny malarzem, z którego biografią oraz dziełami chcielibyśmy Państwa zapoznać jest Eduard Cortes.

Namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty możecie Państwo obejrzeć w dziale: [Eduard Cortes - reprodukcje].

Eduard CortesEduard Cortes, a dokładnie jego nazwisko brzmi Édouard Leon Cortes, to wybitny francuski malarz. Należał do twórców francuskiego post- impresjonizmu. Był zaliczany w poczet artystów francuskich. Nie był jednak rodowitym Francuzem. Był on hiszpańskiego pochodzenia. Urodził się dnia 8-go sierpnia 1882 roku w niewielkiej miejscowości, która znajduje się bardzo blisko Paryża. Była to Lagny-sur-Marne- niewielka francuska gmina. Nasz twórca już od najmłodszych lat, przez całe swoje dzieciństwo, miał styczność z malarstwem oraz szeroko pojętą sztuką. Działo się to za sprawą jego ojca. Głowa rodziny, Antonio Cortes’a, był malarzem, który tworzył na hiszpańskim dworze królewskim.

Nasz artysta Eduard Cortes ożenił się w 1914 roku z kobietą o imieniu Fernande Joyeuse. Już dwa lata później, czyli w 1914 roku, młodej parze urodziła się córeczka. Eduard Cortes długo jednak nie cieszył się z tego małżeństwa. Jego małżonka niestety zmarła cztery lata później. To tragiczne wydarzenie miało miejsce w 1918 roku. Po śmierci swojej pierwszej żony malarz poślubił swoją bratową.

Eduard Cortes był pacyfistą. W czasie, kiedy doszło do wybuchu wojny na tych terenach, niestety został praktycznie zmuszony do udziału w trwających w kraju walkach. Zaciągnął się zatem do francuskiego pułku piechoty. Miał wówczas trzydzieści dwa lata. Wstąpił do pułku w swojej rodzinnej wsi. W czasie tych walk został ranny bagnetem. Wówczas ewakuowano go do szpitala wojskowego. Za udział w walkach został odznaczony Croix de Guerre, czyli odznaczeniem wojskowym w kształcie krzyża. Kiedy powrócił do zdrowia, jego wybitny talent artystyczny został wykorzystany przeciwko siłom wroga. Zajmował się „rysowaniem” jego pozycji. Jednak jego przekonania kłóciły się z ideą walki i ogólnie wojny. Doszło nawet do tego, że odmówił Legii Honorowej. To wszystko doprowadziło do tego, że w 1919 roku został zdemobilizowany.

Eduard Cortes, ten wybitny malarz i artysta, już w wieku siedemnastu lat zaczął studiować w Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu (nazwa tej szkoły to École des Beaux-Arts). Również w bardzo młodym wieku Eduard Cortes miał swoją pierwszą własną wystawę. Miała ona miejsce w roku 1901. Można powiedzieć, iż to właśnie dzięki niej artysta zaistniał i pokazał się szerszej publiczności. Zatem nie będzie przesadą stwierdzenie, iż to właśnie ta wystawa przyniosła mu prawdziwe uznanie. Poza tym Eduard Cortes już od najmłodszych lat (jako malarz) chciał w swojej twórczości pokazywać swoją niezależność. Podkreślał ją w swojej sztuce zawsze, kiedy tylko miał taką możliwość. I można powiedzieć, iż widać to było w jego sztuce. Jego dzieła pokazywali także w innych krajach, chociaż znacznie później. W Ameryce Północnej jego prace po raz pierwszy pojawiły się dopiero w 1945 roku. Tam także znacznie później autor święcił swoje pierwsze sukcesy. Stał się również laureatem bardzo prestiżowej nagrody, jaką była Prix Antoine-Quinson z Salon de Vincennes.

Nasz artysta był bardzo dobrym i skromnym człowiekiem. Cały czas żył w otoczeniu wielu przyjaciół i był przez wszystkich bardzo lubiany i szanowany. Zmarł dnia 28 listopada 1969 roku w miejscowości Lagny. Po jego śmierci jedną z ulic tego miasta nazwano na jego cześć właśnie tym imieniem.

Jakiś czas temu część obrazów tego artysty niestety zostało skradzionych. Na szczęście kilka z nich udało się odzyskać kilka lat temu, a dokładnie 30 listopada 2000 roku. Odnalezienie ich wymagało wielu miesięcy śledztwa, które prowadziło FBI. Dzięki temu możemy nadal mieć możliwość podziwiania jego pięknej twórczości.


Namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty możecie Państwo obejrzeć w dziale: [Eduard Cortes].


Przejdź do strony głównej