1 » 2 » Franz Marc3

Franz Marc

Data dodania: 22-10-2008 Dzisiaj zasoby naszej galerii obrazów powiększyły się o aż o osiem reprodukcji obrazów niemieckiego malarza Franz'a Marc'a.

Franz Marc Franz Marc wybitny malarz, pochodzący z Niemiec. Urodził się w Monachium, 8-go lutego 1880 roku. Żył bardzo krótko, bowiem zmarł już 8-go marca 1916 roku. Życie swoje zakończył jednak poza granicami swojej ojczyzny, a mianowicie w miejscowości Verdun we Francji, w trakcie bitwy. Był żonaty. W Londynie, w 1911 roku pojął za żonę Marię Franck.

 Franz Marc to jeden z przedstawicieli nurtu w malarstwie, określanego mianem ekspresjonizmu. Był również grafikiem. W latach 1900- 1903 studiował sztukę w Akademii w Monachium. Początkowo zainteresowany był malarstwem impresjonistów. Przez dłuższy czas malował również pod wpływem stylu Vincenta van Gogha oraz Paula Gauguina, co widoczne było w niektórych jego dziełach. Nauki pobierał również w Paryżu. 

 Franz Marc, jako ekspresjonista uważał, że nowe pokolenie, które nastało na świecie, zmuszone zostaje do tego, by żyć inaczej niż poprzednie pokolenie. Nie wiąże się to broń Boże z żadną pogardą ani zapomnieniem przeszłości. Ówczesny człowiek nie mógł jednak żyć tak, jak żyło się wcześniej. Świat się zmieniał- zmienić się musieli również artyści. Musieli „przeciąć pępowinę łączącą ich z przeszłością” by móc dalej tworzyć. Dzieło artysty- ekspresjonisty musiało koniecznie wyrażać jego uczucia. Było jawnym przeciwstawianiem się naturalizmowi oraz mieszczaństwu. 

 Jego dzieła miały czerpały swoją tematykę ze świata zwierząt. Do najbardziej znanych dzieł w tym temacie zaliczyć należy między innymi obrazy takie jak: „NIEBIESKI KOŃ”, „NIEBIESKI KONIK”, „WIEŻA NIEBIESKICH KONI”, „MAŁE ŻÓŁTE KONIE”, „DWA KOTY”, „PIES, LIS I KOT”, ,,SARNY W LESIE”, „THE RED DEER”, „STIER”, „ROTES UND BLUES PFERD”, ,,HORSE IN A LANDSKAPE”.

 Niektóre obrazy, a szczególnie ich nazwy, przetłumaczone zostały na język polski. Często jednak wiele z nich funkcjonuje w ojczystym języku twórcy, lub w innych językach obcych (jak na przykład w języku angielskim). Nie jest jednak błędne używanie ich polskich tłumaczeń, o ile takimi dysponujemy.

 Franz Marc tworzył nie tylko dzieła związane ze zwierzęcą tematyką. Chociaż te były na tyle charakterystyczną grupą dzieł i obrazów, że od razu kojarzyły się wszystkim właśnie z jego nazwiskiem. W jego twórczości można było odnaleźć również wpływy innych stylów malarskich. Wśród jego dzieł możemy odnaleźć nawiązania do sztuki kubizmu czy też nawet orfizmu. Wpływy te widoczne były najbardziej już po roku 1912. Przyjaźnił się ponadto z artystami malarzami, takimi jak Wassily Kandinsky, August Macke czy Alexej von Jawlensky. 

 Franz Marc był również założycielem ugrupowania, które działało pod nazwą „Der Blaue Reiter”, co w tłumaczeniu na język polski znaczy „Błękitny Jeździec”. Ugrupowanie to, do którego należało wielu sławnych ludzi, uważało, że artysta (a już szczególnie artysta- malarz) nie powinien dokładnie odtwarzać otaczającej go rzeczywistości, przenosząc ją na papier. Zdaniem członków ugrupowania twórca powinien skupić się na tym, by jego dzieło służyło pogłębieniu duchowości. Sztuka, którą wspólnie tworzyli, stała się swoistą symboliką i ekspresyjnym wyrażaniem oraz próbą wytłumaczenia i nazwania otaczającej ich rzeczywistości. 

 Artysta życie swoje stracił w trakcie bitwy pod Verdun we Francji. Rok 1916 był ostatnim okresem w jego twórczości. W związku z jego przemyśleniami i spostrzeżeniami nabytymi w trakcie pobytu na froncie wojennym (I wojna światowa) powstało jego dzieło pod tytułem „Szkicownik polowy”. Zawierał on rysunki artysty, które najprawdopodobniej powstawały właśnie polu bitwy. Był naprawdę wybitnym malarzem tego okresu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reprodukcji obrazów tego artysty uznawanego za pierwszego przedstawiciela ekspresjonizmu w Niemczech. U nas możecie Państwo obejrzeć dzieła znane, jak: "Pies, lis i kot", "Niebieski koń" czy "Biały kot", jak i te mniej popularne.

Zapraszamy do podkategorii: [Franz Marc].


Przejdź do strony głównej