1 » 2 » Gustaw Klimt3

Gustaw Klimt

Data dodania: 18-03-2009 Chcielibyśmy przybliżyć Państwu sylwetkę wielkiego malarza, którego obrazy cieszą się uznaniem po dziś dzień.

Gustaw KlimtAby obejrzeć reprodukcje obrazów Gustawa Klimta kliknij tutaj: [Gustaw Klimt reprodukcje]

 Gustaw Klimt malarz i grafik, który pochodzący z Austrii. Urodził się w Wiedniu, w jednej z jego ubogich dzielnic- Baumagarten. Przyszedł na świat 14 lipca 1862 roku. Miał sześcioro rodzeństwa: dwóch braci oraz cztery siostry. Nie pochodził z zamożnej rodziny. Wręcz przeciwnie. Rodzinie twórcy, tak jak wielu innym w okresie kryzysu ekonomicznego, który miał miejsce w tamtym okresie, nie powodziło się najlepiej. 

 Ponieważ Gustaw Klimt już od najmłodszych latach przejawiał zarówno zainteresowania rysunkiem jak również szereg uzdolnień malarskich, dostał się do wiedeńskiej Szkoły Sztuk Stosowanych. To był początek jego malarskiej edukacji. W międzyczasie, zdobywające akademickie wykształcenie, wykonywał wiele różnorodnych prac dekoracyjnych. Nabył tym samym swoje pierwsze zawodowe doświadczenia. 

 Gustaw Klimt, razem ze swoim bratem o imieniu Ernst, oraz ich przyjaciel zaczęli mniej więcej od 1880 roku przyjmować szereg większych zamówień. Jednym z nich było zamówienie na wykonanie prac dekoracyjnych w pałacu Sturany w Wiedniu. Nowe zlecenia napływały jedno za drugim. Artysta poszerzał swoją działalność o kolejne kraje. Jednak każdy wyjazd przeżywał na tle nerwowym. Nigdy nie lubił zmian, nawet jeśli przynosiły mu one dochód i wiązały się z jego miłością, czyli malarstwem. 

 Wszystkie doświadczenia, jakich nabierał przez lata wykonywania prac dekoracyjnych, znalazły odzwierciedlenie w jego późniejszej twórczości. Sprawiły, że stała się ona specyficzna i dojrzała, mimo iż sam autor miał dopiero około trzydziestu lat. To właśni dzięki tej twórczości stał się pewnego rodzaju inicjatorem zmian w dotychczasowym pojmowaniu sztuki. W 1897 roku założył wspólnie z innymi artystami Stowarzyszenie Artystów Austriackich –Secesję. Secesja jednoczyła w sobie szczególnie młodych artystów, którzy dążyli do tego, by zreformować panujący powszechnie konserwatyzm.  

 Gustaw Klimt dążył do tego, aby stworzyć dzieło absolutne. Nie chciał, by jego pojmowanie było w jakikolwiek sposób ograniczone, ani przez kanony akademickie ani też przez wszelakie konwencje. Nie bał się przedstawiać nagości na swoich dziełach. Szokował wręcz swoimi erotycznymi wizjami, zamieszczanymi na płaszczyźnie swoich obrazów. Był symbolistą, specjalistą symbolicznego erotyzmu tamtych czasów. Szokował również samym swoim zachowaniem, które można by łagodnie nazwać „rozpustnym”. Posiadał kilka kochanek, nawiązywał wiele romansów. Miał troje nieślubnych dzieci. Dopiero po śmierci swojego brata ustatkował się. Ciężko przeżywał śmierć brata, przez co pomogła mu przejść siostra żony zmarłego, z którą się później ożenił.

 Jego najbardziej znane dzieło to „Pocałunek”. Naszkicowane na nic postacie wydają się unosić się w powietrzu. Nawet ich szaty przedstawione są w tak charakterystyczny dla niego sposób, że nie sposób pomylić tego dzieła z żadnym innym twórcą. Te właśnie charakterystyczne linie oraz kształty stały się inspiracją i przyczyniły się do rozwoju ruchu Art. Nouveau. 
 W ostatnich latach swoje życia Gustaw Klimt większość okresu letniego spędzał na wiejskiej posiadłości znajomych. Tam też powstało wiele jego kolejnych dzieł. W tym okresie zajmował się głównie malowaniem różnorodnych pejzaży. Zwykle malował je na płótnach o kształcie kwadratu. Dużo również w tym okresie podróżował. Wyjeżdżał między innymi do Włoch, Niemiec oraz Belgii. 

 Mniej więcej rok przed swoją śmiercią Gustaw Klimt został mianowany honorowym członkiem Akademii Wiedeńskiej. Artysta umiera 6-go lutego 1918 roku, w Wiedniu, kraju swoich narodzin.

 Zapraszamy do obejrzenia namalowanych przez nas reprodukcji obrazów Gustawa Klimta: [Gustaw Klimt reprodukcje].


Przejdź do strony głównej