1 » 2 » Jan Matejko3

Jan Matejko

Data dodania: 08-06-2011 Dzisiaj prezentujemy Państwu jakże ciekawy życiorys Jana Matejki. Zachęcamy zarówno do obejrzenia namalowanych przez nas reprodukcji dzieł tego artysty jak i do przeczytania jego biografii.

Namalowane przez nas kopie obrazów tego artysty możecie Państwo obejrzeć klikając tutaj: Jan Matejko. Inne ciekawe prace polskich artystów możecie Państwo zobaczyć w dziale „Polscy malarze”.

Jan Matejko jest jednym z najwybitniejszych malarzy naszego kraju. Wielu ludzi uważa go za najlepsze mistrza pędzla, jakiego wydała polska ziemia. Dokładnie Jan Alojzy Matejko urodził się i zmarł w Krakowie. Na świat przyszedł dwudziestego czwartego czerwca w 1838 roku. Zmarł pierwszego listopada 1893roku. 

 Jego życie opierało się głównie na malarstwie. Całe swoje życie poświęcił tej pasji. Początkowo studiował u najwybitniejszych profesorów sztuki. Między rokiem 1852 a 1858 był studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Piętnaście lat później został dyrektorem tejże szkoły. Jego wybitny talent był od razu zauważony. 

 Jan Matejko specjalizował się w malarstwie historycznym a dokładnie batalistycznym. Do jego największych dzieł należą Bitwa pod Grunwaldem i Bitwa pod Racławicami. Są to dzieła, których nie trzeba przedstawiać żadnemu polakowi. Każdy z nas przecież był na wycieczce szkolnej gdzie nauczyciel od historii pokazywał nam te dzieła. 

 Jan Matejko miał tendencje do koloryzowania swoich obrazów. Bardzo często umieszczał na nich ludzi, którzy nie brali udziału w tych wydarzeniach. Przykładem jest namalowanie Hugo Kołłątaja w Bitwie pod Racławicami. Jednak patrząc na wielkość tych dzieł wybaczamy lekką ekstrawagancje malarza. Innymi znanymi obrazami wielkiego mistrza są Stańczyk, Hołd pruski czy Jan III Sobieski pod Wiedniem.

 Jan Matejko był także niezwykłym nauczycielem i odkrywcą talentów. Pod skrzydłami uczelni, na której wykładał wychował wielkie gwiazdy polskiego malarstwa. Jego uczniami byli minimum Wyspiański, Malczewski, Tetmajer czy Mehoffer. Żaden z nich na szczęście nie odważył się kopiować mistrza. Każdy z nich miał swój indywidualny styl. Matejko tylko odpowiednio nakierował ich prace i pokazał, co tak naprawdę się liczy w malarstwie.

Namalowane przez nas kopie obrazów tego artysty możecie Państwo obejrzeć klikając tutaj: Jan Matejko.


Przejdź do strony głównej