1 » 2 » Jan Vermeer3

Jan Vermeer

Data dodania: 08-06-2011 Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z biografią Jana Vermeera.

Namalowane przez nas kopie obrazów tego artysty możecie Państwo obejrzeć klikając tutaj: Jan Vermeer.

Jan Vermeer Jan Vermeer jest przedstawicielem malarstwa w Holandii. Urodził się małej miejscowości o nazwie Delft w 1632 roku. Piętnastego października 1675 roku zmarł w tej samej miejscowości, w której przyszedł na świat. 

 O jego życiu możemy powiedzieć bardzo niewiele, gdyż nie wiele przekazów z jego egzystencji zdołało przetrwać po dziś dzień. Jedyne, co pozostawił po sobie to wybitne dzieła, które zmieniły malarstwo w europie. Jan Vermeer był artystą kompletnym. Wielu malarzy stawia sobie go za przykład. Mistrzowskie łączenie kolorów i gra świateł, którą możemy zaobserwować na jego obrazach sprawiają, że ludzie stojący przed nimi nie mogą oderwać od nich wzroku. Początkowo Vermeer zajmował się także malarstwem historycznym i batalistycznym. Na szczęście szybko zmienił swoje upodobania. 

 W świecie Jan Vermeer został doceniony głównie za portrety. Takie obrazy jak dziewczyna z perłą czy mleczarka rozpoczęły jego wyjątkową karierę w malarstwie. Żywe kolory i prostota, jakie możemy zauważyć na tych obrazach sprawiają, że osoby na nich umieszczone ożywają w naszych sercach i duszach.

 Jego miłość do sztuki wyssał najprawdopodobniej z mlekiem matki, gdyż jego rodzice zajmowali handlem dziełami sztuki. Obcowanie w środowisku artystycznym zaowocowało wkrótce. Jan Vermeer stosował technikę olejną kładzioną bezpośrednio na płótno. 

 Malarz ten najmował się różnoraką tematyką, jednak najbliższą mu było zawsze portretowanie ludzi. Często malował ich podczas wykonywania podstawowych codziennych czynności. Przykładem tego są obrazy Mleczarka i Koronczarka.

 Jego obrazy możemy zobaczyć na całym świecie. Muzea każdego państwa zabiegają o pozyskanie jak największej ilości dzieł tego wybitnego holenderskiego malarza, gdyż istnieje jeszcze spora ich ilość w prywatnych kolekcjach.

Namalowane przez nas kopie obrazów tego artysty możecie Państwo obejrzeć klikając tutaj: Jan Vermeer.


Przejdź do strony głównej