1 » 2 » Japoński mostek - Claude Monet3

Japoński mostek - Claude Monet

Data dodania: 08-02-2018

Japoński mostek Claude Monet
Japoński Mostek - Claude Monet

Obraz „Japoński Mostek” jest kolejnym ze znanych arcydzieł Claude Moneta. Motyw ogrodów w Givernie był tematem bardzo wielu jego prac. Na pierwszym i zarazem głównym planie obrazu znajduje się piękny mostek, pod którym rośnie bardzo dużo pięknych kolorowych kwiatów. Są nimi lilie w kolorach: białym, czerwonym oraz różowym, które pływają nad taflą stawu nenufarów. Wokół mostku widać piękne zielone drzewa, których gałęzie są zwrócone w kierunku tafli wody.

Cała sceneria obrazu została przedstawiona niezwykle realistycznie. Monet przez wiele lat codziennie przychodził nad jezioro, aby uczyć się sposobu, w jaki najlepiej namalować te kwiaty. Dodatkowo codziennie oglądając ten przepiękny widok zauważył, że w zależności od pory dnia jego ogród wyglądał inaczej. Działo się tak z powodu słońca, które dodawało temu miejscu wyjątkowy wygląd i urok.

Artysta sam stwierdził, że japoński mostek zawieszony nad stawem nenufarów w Givernie był jego największą inspiracją twórczą. Jego fascynację budziło wszystko cokolwiek wiązało się z tym tematem, wystarczyła choćby najmniejsza chmurka przewijająca się przez niebo, czy też powiew wiatru, który w oczach artysty całkowicie zmieniał wygląd stawu. Między innymi z tego powodu obrazy, które tutaj powstały, różnią się znacząco miedzy sobą nastrojem. Jedne z nich są niezwykle delikatne oraz blade pod względem kolorystycznym, drugie natomiast są pełne energii i koloru.

Mostek przedstawiony na obrazie powstał w Givernie w ogrodzie artysty w 1893 roku. Obraz natomiast został namalowany dopiero w 1899 roku, kiedy to już zasadzone rośliny wystarczająco podrosły. Staw z nenufarami został namalowany w sumie na 18 obrazach artysty, które były tworzone łącznie przez okres 20-stu lat. Ogród malarza do dzisiejszego dnia jest troskliwie zadbany oraz pielęgnowany, dzięki czemu można w każdej chwili podziwiać piękno i urok tego niezwykłego miejsca nie tylko na jego obrazach.

Obraz można zakupić na stronie: Japoński Mostek - Claude Monet
Przejdź do strony głównej