1 » 2 » Joaquin Sorolla3

Joaquin Sorolla

Data dodania: 20-10-2011 Dzisiaj pokrótce chcielibyśmy Państwu przybliżyć postać i twórczość hiszpańskiego malarza Joaquina Sorolli.

Obrazy tego artysty można obejrzeć w dziale Reprodukcje > Joaquin Sorolla

Joaquín Sorolla y Bastida to jeden ze znanych hiszpańskich malarzy. To także grafik i impresionista. Wielu rodaków określa go mianem najbardziej płodnego z hiszpańskich artystów. Spod jego ręki wyszło bowiem ponad 2200 prac (taką ilość skatalogowano).

Artysta ten był sierotą – stracił rodziców w wieku 2 lat. Został zaadoptowany razem z siostrą Eugenią przez ciotkę Isabel. Jej mąż był z zawodu ślusarzem, jednak nie udało mu się nauczyć rzemiosła naszego przyszłego artystę. Na szczęście przybrani rodzice odkryli, że ma on talent do malarstwa.

Rok 1874 to czas, w którym zaczynają się studia naszego artysty na Escuela Normal Superior, a także Szkoła rzemiosła w Walencji, którą kończy w 1879 r. otrzymując dyplom oraz nagrodę, którą było pudełko farb. Dalsze nauki malarz pobierał na Escuela Superior de Bellas Artes de San Carlos, gdzie poznał wielu słynnych malarzy rodaków. Kiedy zakończył swoją edukację artystyczną, zdecydował się na wysyłanie prac na lokalne konkursy a także na narodowe wystawy sztuki. Nie zawsze były one doceniane przez publiczność.

Kolejne lata to studia nad pracami Velázqueza oraz podobnych autorów. To właśnie wtedy jego malarstwo zaczęło wkraczać w okres realistyczny. Dopomógł w tym na pewno jego nauczyciel, którym był Gonzalo Salva. W tym okresie zaczęły się również pojawiać pierwsze znaczące sukcesy. W 1883 r. artysta zdobywa medal na Wystawie Regionalnej w Walencji. Rok później otrzymuje medal na Wystawie Narodowej. Został on nagrodzony za obraz o nazwie Defensa del Parque de Artillería de Monteleón. Była to melodramatyczna oraz niezwykle mroczna twórczość – dzieło zostało namalowane dosłownie pod tę wystawę. 

Kolejny sukces w Walencji to dzieło o nazwie El crit del palleter, które odnosiło się do hiszpańskiej wojny z czasów okupacji napoleońskiej. Nasz artysta otrzymał wówczas stypendium. Dzięki niemu mógł udać się w podróż do Rzymu. Poza nauką malarstwa mógł się wówczas również zapoznać się z twórczością klasyczną i renesansową. Mógł również zobaczyć wiele ciekawych miejsc i poznać innych artystów.

Rok 1885 to czas spędzony w Paryżu i zetknięcie się z impresjonizmem, co odmienia tematykę i styl Sorolli. Trzy lata później w Walencji żeni się on z Clotilde García, a następnie młodzi przenoszą się do Asyżu oraz kolejno do Madrytu, gdzie w 5 lat Sorolla staje się naprawdę znanym a także poważanym malarzem. Kolejne lata to podróże po Europie oraz wystawa w Paryżu, która przyniosła mu międzynarodową sławę. W tym czasie powstało większość jego największych dzieł.

 Historia kończy się w 1920 roku. W trakcie malowania portretu pani Perez de Ayala, który to projekt realizował w ogrodzie swego domu w Madrycie, artysta doznaje porażenia połowicznego. Na skutek choroby nie mógł normalnie się poruszać i malować, ani porozumiewać. Ten wielki malarz zmarł w 1923 r. w swoim domu w Cercedilla.

~~*~~

Obrazy tego artysty można obejrzeć w dziale Reprodukcje > Joaquin Sorolla


Przejdź do strony głównej