1 » 2 » Kuszenie świętego Antoniego - Salvador Dali3

Kuszenie świętego Antoniego - Salvador Dali

Data dodania: 08-02-2018

alt

Kuszenie świętego Antoniego - Salvador Dali

Obraz o tytule: Kuszenie św. Antoniego to słynne dzieło, którego autorem jest Salvador Dali. To obraz, który przedstawia surrealistyczną wizję ukazującą walkę z pożądaniem. Walka ta odbywała się u znanej wówczas osoby, jaką był żyjący w trzynastym wieku święty katolicki Antoni.

Święty Antoni był personą, która wszystkim kręgom znana była głównie z wielkiej wiary. To także jego osobie przypisuje się kilka cudów, które miały miejsce w tamtych czasach. Co ciekawe, zyskał on pewien pseudonim, przede wszystkim przez wzgląd na swoją charyzmę i umiejętności oratorskie. Otóż mówiono o nim, że jest młotem na heretyków.

Obraz przedstawia świętego, który zasłania się krzyżem przed nadchodzącymi i dominującymi praktycznie całą przestrzeń dzieła wysłannikami pożądania. Kierują się oni w stronę świętego. Na obrazie widać konia, którego zadaniem jest reprezentowanie siły oraz zmysłowości. Następnie widzimy słonia, który podtrzymuje na swoim grzbiecie piedestał z niezwykle erotyczną postacią, która symbolizuje żądze. Dalej widzimy luksusowe gmachy, które również podtrzymywane są przez grzbiety słoni. Gmachy mają symbolizować wygodę oraz prestiż. Święty Antonii broni się trzymając przed sobą krzyż. Wygląda, jakby był sam przeciwko całemu światu.

Obraz można kupić na stronie: Kuszenie świętego Antoniego - Salvador Dali
Przejdź do strony głównej