1 » 2 » Marc Chagall3

Marc Chagall

Data dodania: 29-11-2013 Zachęcamy do zapoznania się biografią sławnego twórcy Marca Chagalla.

Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę kliknąć tutaj: Marc Chagall.

Marc Chagall, to postać, która znana jest również jako Mark Zacharowicz Szagal. Urodził się 7 lipca 1887 roku w Łoźnie koło Witebska. Dożył sędziwej starości, bowiem zmarł dopiero 28 marca 1985 w Saint-Paul de Vence. Był nie tylko znakomitym malarzem, ale również grafikiem. Miał żydowskie pochodzenie. Posiadał rosyjskie i francuskie obywatelstwo. Był przedstawicielem czołówki kubizmu i internacjonalizmu.

Chagall pochodził z ubogiej rodziny chasydzkich Żydów w Łoźnie. Teraz teren ten znajduje się w obecnej Białorusi. Rodzina była bardzo liczna – miał aż ośmioro młodszego rodzeństwa. Jego ojciec był sprzedawcą śledzi, zaś matka – analfabetką. Zajmowała się tylko i wyłącznie rodziną. Nasz malarz dobrze wspominał czasy swojego dzieciństwa - w swojej twórczości bardzo często odwoływał się do tego sielankowego okresu. W tamtych czasach, pomimo biedy, która doskwierała całej rodzinie, dobrze czuł się w swoim rodzinnym witebskim domu.

Pierwsze lekcje malarstwa Chagall przyjmował od miejscowego nauczyciela, którym był Jehuda Pen. Kiedy ukończył 19 lat, podjął decyzję o wyjeździe do Petersburga. Tam też podjął naukę w Szkole Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuki u Mikołaja Roericha. Kolejne lata spędził pobierając nauki w prywatnej szkole Jelizawiety Zwancewej. Kształcił się wówczas między innymi u Leona Baksta. Nie miał łatwego życia, do czego przyczynił się między innymi fakt, iż obywatele żydowskiego pochodzenia mieli dużo ciężej niż inni mieszkańcy. Mogli oni na przykład mieszkać w Sankt Petersburgu tylko wówczas, kiedy udało im się uzyskać specjalne pozwolenie. Ciekawostką jest, iż Chagall przebywał przez chwilę w więzieniu, ponieważ złamał prawo właśnie w tej materii.

Rok 1908 był dla niego znaczący, ponieważ stworzył wówczas swoje pierwsze dzieło, które zapadło w pamięć wszystkich. Nosiło ono nazwę: „Śmierć”. Widać w nim było między innymi wpływy Gauguina. Dwa lata później nasz artysta udał się do Paryża. Otrzymał bowiem stypendium, które umożliwiło mu ten wyjazd. Czas ten pozwolił mu związać się z grupą malarzy, która skupiała się wokół Montparnasse. Miał wówczas możliwość spotykać się z awangardystami. Dzięki znajomości na przykład z Apollinaire’m udało mu się wiosną 1914 roku zorganizować swoją pierwszą wystawę indywidualną. Miała ona miejsce w niezwykle sławnej berlińskiej galerii „Der Sturm”.

Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę kliknąć tutaj: Marc Chagall.

Przejdź do strony głównej