1 » 2 » Najstarszy obraz olejny3

Najstarszy obraz olejny

Data dodania: 29-04-2008 Dzisiaj przedstawiamy Państwu ciekawostkę historyczną, oczywiście związaną ze sztuką oraz obrazami olejnymi. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Najstarszy obraz olejnyDo niedawna znawcy historii i sztuki byli zgodni co do tego, że pierwsze malowidła olejne powstały w Europie. Pierwsze takie malowidła do tej pory datowano na XI wiek. Ich świetność przypadła na Renesans, kiedy to genialni twórcy tej epoki rozpowszechnili tę technikę malunku.

Okazuje się jednak, że to nie Europejczycy byli pierwsi. Badania naukowców z Europy, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii przyniosły ciekawe rezultaty. W próbkach farby pobranej z afgańskich malowideł znaleźli oni olej. Różne jego rodzaje wskazują na bardzo zaawansowaną technologię tworzenia farby, dorównującą tej z czasów twórców renesansowych. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że malowidła te powstały w VII wieku naszej ery, czyli około 500 lat przed użyciem oleju w Europie.

Malowidła znajdujące się w Bajan, niegdyś wielkim buddyjskim centrum religijnym, mogły zostać zbadane po upadku Talibów w 2001 roku. Wtedy to właśnie naukowcy mogli rozpocząć swoją pracę nad obrazami. Styl tych dzieł wskazuje na wpływy chińskie i indyjskie. Nie wiadomo jeszcze czy Europejczycy tylko zapożyczyli tę technikę malunku ze wschodu czy wynaleźli je niezależnie. Teraz pozostało nam czekać na wyniki i rezultat działań naukowców, którzy niebawem przedstawią swoje wyniki światu. 
 


Jaskinie nieopodal wioski Bajan, Afganistan.


Przejdź do strony głównej