1 » 2 » Pablo Picasso3

Pablo Picasso

Data dodania: 23-05-2013 Zachęcamy wszystkich miłośników malarstwa do lektury życiorysu Pablo Picassa.

Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę klikąć tutaj: Pablo Picasso.

    Pablo Ruiz Picasso był hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem i ceramikiem urodzonym w 25 października 1881 roku w Maladze. Jego pełne nazwisko brzmiało Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

    Jego umiejętności malarskie dały o sobie znać bardzo wcześnie, ponieważ już w wieku 7 lat rozpoczął swoją naukę w dziedzinie malarstwa pod okiem swego ojca, który był profesorem sztuki w lokalnej akademii. Kolejnym etapem jego artystycznej edukacji była Barcelona, Madryt, aż w końcu trafił do Paryża, gdzie w wieku 23 lat postanowił zamieszkać na stałe. Na początku swojej artystycznej kariery jego inspiracją był postimpresjonizm i symbolizm. Na jego obrazach dominował kolor niebieski i rożne odcienie błękitu, które to podkreślały melancholijny nastrój i samotność bohaterów (głównie niższych klas społecznych). Namalował wtedy takie obrazy jak „Starego gitarzystę” czy też „Śniadanie ślepca”.

    W Paryżu Picasso rozpoczął swój kolejny etap twórczości, który można śmiało nazwać okresem różowym. Artysta starał się wtedy przedstawiać swoich bohaterów, głównie cyrkowców i akrobatów, w sposób pogodny i poetycki. Picasso stawał się wtedy coraz bardziej sławny i w tym okresie znajdował się pod kuratelą między innymi Gertrudy Stein, co pozwoliło artyście na dalsze poszukiwanie swojego malarskiego stylu. W 1907 roku artysta namalował obraz „Panna z Awinion”, w którym to połączył styl sztuki afrykańskiej z modernistyczna deformacją przestrzeni i bryły. Była to zapowiedź nowego stylu - kubizmu, który to już niedługo stal się dominujący w pracach artysty. Za twórcę tego nurtu uważa się właśnie Pablo Picasso oraz Georgesa Braque. Prace, które wtedy powstały, między innymi „Portret Ambroise’a Vallarda”, nie przedstawiały już w tradycyjny sposób ujmowania przestrzeni z perspektywy. Na obrazach pojawiały się syntezy kilku punktów widzenia, a w późniejszym czasie malarz zaczął nawet stosować przedmioty codziennego użytku jak kawałek sznurka, czy fragmenty gazety. Artysta zaczął wtedy interesować się rzeźbą i ceramiką.    

    Picasso w ramach hołdu ofiarom bombardowania przez niemieckie wojska miasta Guernica w roku 1937 namalował obraz o takim tytule jak nazwa miasta. Ta kompozycja przedstawiała ciała ofiar i łączyła w sobie cech malarstwa surrealistycznego, symbolicznego i kubistycznego. Picasso po zakończeniu II wojny światowej wstąpił do Komunistycznej Partii Francji, jednak praktycznie nie brał żadnego czynnego udziału w życiu politycznym. Natomiast w sztuce dalej szukał swojego natchnienia, tym razem w kierunku pełni żywych kolorów i ekspresji. Zaczął malować mitologiczne sceny, pejzaże, a nawet reinterpretacje klasycznych dzieł. Jednakże jego temperament dalej był typowy dla południowców. Rozkochiwał w sobie kolejne młode kobiety, które były zafascynowane jego sztuką, talentem i oczywiście urodą. Z tego okresu twórczości Picassa pochodzą między innymi „Portret siedzącej kobiety”, „Akt na krześle” oraz „Śniadanie na trawie”.

    Pablo Picasso zmarł w roku 1973 jako 92 latek i pozostawił po sobie kolejnym pokoleniom zbiór ponad 1800 obrazów oraz ponad 1200 rzeźb. Pozostawił po sobie także niezliczoną ilość rysunków i różnych grafik.


Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę klikąć tutaj: Pablo Picasso.


Przejdź do strony głównej