Strona główna » Aktualności » Paul Gauguin

Paul Gauguin

Data dodania: 18-06-2009
Dzisiaj chcielibyśmy zachęcić Państwa do zapoznania się z biografią francuskiego malarza żyjącego na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku.


 Aby obejrzeć dostępne reprodukcje tego malarza proszę kliknąć tutaj: [Paul Gauguin reprodukcje].

Paul Gauguin   Paul Gauguin - wybitny francuski malarz. Urodził się w Paryżu, 7-go czerwca 1848 roku. Pochodził ze znanej francuskiej rodziny. Jego babcią była Flora Tristan. Była ona bardzo utalentowaną pisarką. Jego ojciec również był osobą powszechnie rozpoznawaną- był dziennikarzem jednego z radykalnych pism tamtego okresu. Bojąc się prześladowań, rodzina Paula Gauguina wyemigrowała z kraju. Przenieśli się do Peru, bowiem to stamtąd właśnie wywodziła się matka malarza. Spędzili w tym kraju około sześć lat. Później powrócili do Francji, niestety już bez ojca, który zmarł. 

   Paul Gauguin jako dziecko nie przejawiał wcale zainteresowania malarstwem. Zdecydowanie wolał podróże. To głównie przez tę miłość do podróżowania znalazł zatrudnienie w marynarce handlowej. Przez lata znajdował się poza Francją. Powrócił do niej dopiero w momencie, gdy zmarła jego matka. Niedługo po tym tragicznym wydarzeniu zaczął przejawiać zainteresowanie malarstwem. Początkowo było to zainteresowanie typowo amatorskie. Ich przyczyną, a raczej inicjatorem staje się finansista Gustave Arosa, który objął opiekę nad młodym Paulem w trakcie odbywania służby wojskowej. Jako wielki miłośnik sztuki, a w szczególności kolekcjoner impresjonistycznych obrazów, Arosa zaraził Paula zamiłowaniem do sztuki. Ponadto pomógł mu podjąć pracę jako makler giełdowy. Praca ta przyniosła młodemu artyście znajomości z wieloma znanymi malarzami, dzięki którym sam Gauguin zdecydował się podjąć pierwsze próby malarstwa. 

   W 1874 roku Paul Gauguin na poważnie postanowił zająć się malarstwem. Zapisał się do pracowni Colarossi. Ten krok sprawił, że młody artysta już dwa lata później wystawił na widok publiczny swój pierwszy obraz „Poszycie leśne w Viroflay”. Obraz ten odzwierciedla sobą wpływy, jakim ulegał wówczas artysta. Zobaczyć można w nim szczególnie nawiązania do sztuki impresjonistów, co zresztą nie uszło również ich uwadze. 

   Przez kolejne lata Gauguina można było spotkać wśród grona impresjonistów. Docenili oni jego prace i pozwolili wystawiać się na swoich wystawach. Do tej pory cały czas utrzymywał siebie i swoją rodzinę z pensji finansisty. Po kilku sukcesach rzucił jednak posadę w sektorze finansów i postanowił utrzymywać się wyłącznie z malowania oraz sprzedaży swoich dzieł. Okazało się to jednak dużo trudniejsze, niż początkowo przypuszczał. Mimo częstej zmiany miejsca zamieszkania, jego rodzina nie mogła poradzić sobie z zagrożeniem ubóstwem. Po powrocie do Paryża wykonuje różnorodne prace dorywcze i w końcu znajduje pracę urzędnika. Zamiłowania do dalekich podróży nie pozwalały mu o sobie zapomnieć, więc już po niedługim czasie zaciągnął się na statek do Panamy i co trochę zmienia miejsce swojego osiedlenia. 

   W międzyczasie malarz doświadczył jednak smaku sukcesu. Miało to miejsce w 1888 roku. Odbyła się wtedy wystawa prac Gauguina, pierwsza oraz indywidualna. Po tym sukcesie Gauguin nawiązuje przyjaźń z van Goghiem. Przyjaźń ta trwała jednak bardzo krótko.   

   Przez jakiś czas Gauguin pozostaje jeszcze w kraju. Egzotyczne kraje wezwały go do siebie już w 1891 roku. Tym razem wybrał Tahiti. Miał nadzieję, że uda mu się uciec w ten sposób od dręczących go problemów, w tym również finansowych. To właśnie tym rejonom obrazy Gauguina zawdzięczają swoją niepowtarzalność związaną z doborem kolorów czy też ich intensywnością. Tam też powstało jego dzieło „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy”.
 Autor nie wrócił już w rodzinne strony. Umarł 9 maja 1903 roku. Skończył swoje życie w momencie, gdy znana wówczas galeria organizowała wystawę z jego najlepszymi pracami.

 Aby obejrzeć dostępne reprodukcje tego malarza proszę kliknąć tutaj: [Paul Gauguin reprodukcje].


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu