1 » 2 » Peder Severin Kroyer3

Peder Severin Kroyer

Data dodania: 27-05-2013 Wszystkich Państwa zainteresowanych ciekawostkami z życia wybitnego artysty Pedela Severina Kroyera zapraszamy do lektury jego biografii.

Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę klikąć tutaj: Peder Severin Krøyer.

Peder Severin Krøyer to wybitny malarz, który niektórym znany jest także jako P.S. Krøyer. Artysta ten urodził się ur. 23 lipca 1851 roku. Urodził się w Norwegii. Jednak nie tam się wychowywał. Większość czasu spędził bowiem wraz ze swoją ciotką w Kopenhadze. To ona go wychowywała, razem ze swoim mężem. Jego wujem był duńskim zoolog Nikołaj. Nazywał się Henrik Krøyer. Zmarł natomiast 21 listopada 1909 roku. Został pochowany w Skagen.

Peder Severin Krøyer, duński malarz, był dość mocno związany z grupą innych artystów, którzy na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku tworzyli swoje wybitne dzieła w Skagen. Dlatego też nazywano ich malarzami ze Skagen.

Peder Severin Krøyer podjął studia z zakresu malarstwa w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuki w Kopenhadze. Jego debiut przypadł na rok 1871. Miał on miejsce w Charlottenborgu, gdzie przedstawił portret swojego bliskiego przyjaciela. Co ciekawe, prace malarza wystawiane były przez całe jego życie w Kopenhadze. W mieście tym mieszkał zimą. Z kolei lata spędzał w Skagen.

Nasz artysta dość dużo podróżował. Był bardzo ciekawy świata. Wiele czasu spędził w Hornbæk. To właśnie tam pracował razem z innymi malarzami, głównie w plenerze. Przebywał również w Niemczech oraz we Francji. Tam z kolei pracował i studiował przez kilka lat. Kolejne lata zaowocowały podróżami do Hiszpanii i do Włoch. Odwiedził tam między innymi Florencję i Sienę oraz Rzym. To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się dość kontrowersyjne dzieła, które nie wszystkim przypadały do gustu.

Peder Severin Krøyer to przede wszystkim malarstwo plenerowe i portret. Był pod tym kątem dość charakterystyczny. Malował portrety wielu swoim znajomym i nie tylko. To dzięki nim zdobył ogromną popularność, a przy tym również bogactwo, które pozwoliło mu żyć na dość wysokim poziomie. Chętnie malował nadmorskie krajobrazy, a w szczególności upodobał sobie rybaków przy pracy lub wypoczywających nad morskim brzegiem letników. Morze i nadmorskie krajobrazy były właściwie jednymi z jego ulubionych motywów. Bardzo wiele jego dzieł o nich traktuje. To także dzięki nim stał się bogatym człowiekiem. W jego obrazach przeciętnym oglądającym najbardziej podoba się subtelna gra świateł, a także niezwykle bogata kolorystyka. Wiele dzieł cieszy się wielką sławą nawet dziś – często prace artysty wystawiane są na wielu ważnych wystawach.

Niestety Peder Severin Krøyer nie należał do ludzi, którym dane było dożyć sędziwej starości. Nie było mu dane zatem długo cieszyć się swoją sławą. Artysta umiera dość wcześnie, bowiem w wieku zaledwie pięćdziesięciu ośmiu lat. Dzieje się tak na skutek zaawansowanej kiły. W tamtych latach była to choroba, której niestety nie potrafiono jeszcze skutecznie leczyć. Skutkiem tej choroby było pogorszenie wzroku. Właściwie to w ostatnich latach swojego życia nasz artysta był już praktycznie niewidomy. Nie poddał się całkowicie chorobie. Nie przeszkadzało mu to jednak dalej podejmować prób malarskich – dalej tworzył swoje dzieła.

Aby obejrzeć namalowane przez nas reprodukcje obrazów tego artysty proszę klikąć tutaj: Peder Severin Krøyer.


Przejdź do strony głównej