1 » 2 » Salvador Dali3

Salvador Dali

Data dodania: 18-06-2009 Rozmawiając o malarstwie światowym nie sposób nie wspomnieć o najbardziej znanym surrealiście: Salvadorze Dali. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami z życia tego artysty.

Reprodukcje dzieł tego artysty możecie Państwo obejrzeć i zamówić w dziale: [Salvador Dali - Reprodukcje].

Salvador Dali   Salvador Dali (a dokładnie mówiąc: Salvador Felipe Jacinto Dali) to jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych surrealistów na świece. Urodził się w Hiszpanii 11 maja 1904 roku. 

   Już od najmłodszych lat Salvador Dali wzbudzał zainteresowanie swoimi pracami. Od dziecka pobierał lekcje rysunku- była to jego pasja. Pierwsze lekcje pobierał już w wieku dziesięciu lat. Już cztery lata później niektóre z jego prac można było obejrzeć na wystawie w teatrze miejskim Figuures.  

   Salvador Dali próbował tworzyć w wielu różnorodnych nurtach zanim zdecydował się na to, żeby tworzyć dzieła o surrealistycznym zabarwieniu. Tworzył zatem zarówno dzieła impresjonistyczne, jak również specjalizował się w sztuce kubizmu oraz fowizmu. Można zatem powiedzieć, że był nietypowym artystą. Był przy tym bardzo pewny siebie- często nawet zbyt pewny siebie. Niezbyt przejmował się nauką innych przedmiotów- całą uwagę skupiał na malarstwie. Kiedy dostał się na Królewską Akademię Sztuki w Madrycie miał kilka problemów, szczególnie jeśli chodziło o pochodzenie do egzaminów. Salvador Dali twierdził bowiem, że jest dużo bardziej uzdolniony niż osoby, które przeprowadzały te egzaminy. Śmiał nawet twierdzić, że jego własne obrazy, a nawet tylko jeden z nich, są dużo więcej warte, niż cała twórczość jego ulubionego artysty- Picassa. 

   W 1928 roku Salvador Dali zainteresował się żywo sztuką surrealistów. Dołączył w tym czasie do grupy przedstawicieli tego nurtu i zaczął tworzyć swoje własne dzieła w jego oparciu. Swój pierwszy obraz zatytułował „Krew jest słodka jak miód”. W grupie tej nie zabawił jednak zbyt długo.

   Kolejna osobą, która wywarła wpływ na jego twórczość, była Helena Diankowa, która zostawiła dla Salvadora Dali swojego męża. Była miłością jego życia- pobrali się w 1934 roku. Wtedy to odbył się ich ślub cywilny- ślub kościelny doszedł do skutku dopiero w 1958 roku. Razem podróżowali po całej Europie. Żona stała się dla artysty muzą i nowym natchnieniem. Często dla niego pozowała. Prowadziła również jego finanse- można pokusić się nawet o stwierdzenie, że to ona przyczyniła się do tego, że Salvador Dali odniósł tak spektakularny sukces jako malarz.

   Salvador Dali podróżował wraz z małżonką po stanach Zjednoczonych. Urządzał tam pokazy- pierwsza jego indywidualna wystawa odbyła się w Nowym Jorku. Stawał się tam coraz bardziej popularny i rozpoznawalny- uważany był wprawdzie za surrealistycznego błazna, lecz mimo to (a może właśnie dzięki temu) przyciągał uwagę i zainteresowanie mediów. Największą popularność zyskał wśród obywateli z wyższych sfer Stanów Zjednoczonych. Wielu z nich zamawiało portrety jego autorstwa. Nawiązywał w tym czasie również współpracę z wieloma ciekawymi osobistościami, między innymi z Alfredem Hitchcockiem, z którym połączyła go praca na planie do filmu „Pies andaluzyjski”. Tworzył nie tylko obrazy, lecz również projektował odzież i biżuterię dla znanej firmy Coco Chanel.

   Kariera Salvadora Dali rozwijała się w olbrzymim tempie. Jednak nic nie trwa wiecznie.  W 1982 umiera jego żona. Życie autora również zmierza powoli ku kresowi. Rok po śmierci żony Dali tworzy swoje ostatnie dzieło: „Jaskółczy ogon”. Po pewnym czasie podupada bardzo na zdrowiu i umiera na początku 1989 roku. Zostają jednak po nim jego wspaniałe dzieła- jego mistrzowska sztuka nie idzie w zapomnienie. Niektórzy twierdzą nawet, że już po swojej śmierci autor stał się dużo bardziej popularny niż za życia. Do dziś każdy, kto zobaczy obraz płonących żyraf czy tez zdeformowane, jakby topniejące zegary- od razu myśli o Salvadorze Dali. 

Reprodukcje dzieł tego artysty możecie Państwo obejrzeć i zamówić w dziale: [Salvador Dali - Reprodukcje].


Przejdź do strony głównej